Historia Biegu

W 1984 r. doszło do zorganizowania I Ogólnopolskiego Biegu Przełajowego – Szlakiem Walk Partyzanckich – Porytowe Wzgórze.

Inicjatywa zorganizowania biegu zapadła w WZ LSZ w Tarnobrzegu w 1983 r. Została rozpropagowana idea zorganizowania biegu o zasięgu ogólnopolskim. Po uzyskaniu akceptacji ówczesnych władz sportowych i politycznych rozpoczęły się przygotowania organizacyjne. Jednocześnie rozesłano do Ludowych Zespołów Sportowych oraz szkół rolniczych z terenu województwa tarnobrzeskiego – przykładowy 6-cio tygodniowy cykl treningowy dla amatorów biegania, opracowany przez znanego trenera długodystansowców Henryka Piotrowskiego z warszawskiej Legii. Liczba uczestników I-szego biegu przerosła oczekiwania organizatorów, bieg ukończyło 152 biegaczy.

Organizatorem biegu było Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Tarnobrzegu przy współpracy z organizacjami sportowymi i politycznymi z terenu Janowa Lubelskiego.

Trasa pierwszego biegu na dystansie 9,2 km wiodła z Porytowego Wzgórza do Janowa Lubelskiego. Meta zlokalizowana była w rejonie budynku urzędu miasta. W latach następnych trasa biegu została wydłużona, meta została przeniesiona na miejscowy stadion.

W rozegranych 15-tu edycjach biegu uczestniczyło wielu znakomitych długodystansowców. W takiej formule bieg rozgrywany był do czasu likwidacji województwa tarnobrzeskiego w 1998 r.